Psychoterapia poznawczo-behawioralna (CBT)

March 31, 2016

 

Terapia poznawczo-behawioralna (ang. Cognitive Behavioral Therapy - CBT) to grupa terapii psychologicznych, których podstawą jest założenie, że nasze reakcje emocjonalne, behawioralne, a częściowo nawet i fizjologiczne uzależnione są od tego jak interpretujemy rzeczywistość, czyli najprościej mówiąc od naszych myśli.

 

Jeżeli myślimy, że występuje zagrożenie będziemy odczuwać lęk, jeżeli w sytuacji, w której jesteśmy dostrzegamy niepowetowaną stratę, która sprawi, że do końca życia będziemy nieszczęśliwi, to będziemy odczuwać depresję, jeżeli uznamy, ze ktoś w bezprawny i celowy sposób przekroczył nasze granice, lekceważy nas lub manipuluje nami, to poczujemy wściekłość.

 

Wiele osób w tym momencie może pomyśleć: gdyby to było takie proste, to wystarczałoby, żebym pomyślał, że nie ma się czego bać/czym się smucić/o co się złościć, a przestałbym mieć lęki, depresja by minęła czy nie wracałyby napady złości. Niestety nie jest to takie proste. Po pierwsze myśli, które wywołują daną emocje często tak bardzo są związane z naszym sposobem widzenia świata, tak bardzo jesteśmy do nich przyzwyczajeni, że już ich nie dostrzegamy w sposób refleksyjny. Nie jesteśmy świadomi, że można inaczej interpretować daną sytuację: naszą myśl mylimy z faktem. Z tego powodu do zmiany sposobu myślenia nie wystarczy pomyśleć czegoś odwrotnego niż te myśli, które w danym momencie wywołują lęk, smutek czy złość, potrzebujemy jeszcze w nie uwierzyć, a do tego potrzebne są argumenty, dowody i doświadczenia.

 

W trakcie terapii poznawczo-behawioralnej pacjent uczy się identyfikować interpretacje, które  prowadzą do emocji i zachowań, które zamiast pomóc rozwiązać problem nasilają go (nie chodzi tutaj po prostu o negatywne emocje, bo one też mają swoje funkcje są pomocne w codziennym życiu). Po rozpoznaniu problematycznych interpretacji dążymy do podważenia dotychczasowego sposobu myślenia szukając wspólnie z pacjentem logicznych argumentów, planując działania i prowadząc eksperymenty behawioralne. Następnie na podstawie wniosków z tych działań pomagamy pacjentowi stworzyć nowy sposób myślenia i postępowania.

 

 

Please reload

Wyróżnione posty

Psychoterapia poznawczo-behawioralna (CBT)

March 31, 2016

1/1
Please reload

Ostatnie posty

December 2, 2017

November 21, 2017

February 1, 2017

Please reload

Archiwum