Korzyści terapii poznawczo-behawioralnej w grupie


Terapia poznawczo-behawioralna w grupie oferuje dodatkowe korzyści, które mogą sprawiać, że ta forma terapii w przypadku niektórych pacjentów może być nie tylko ekonomiczną, ale równie efektywną alternatywą dla psychoterapii indywidualnej lub ważnym jej uzupełnieniem.

Przede wszystkim taka forma psychoterapii daje możliwość normalizowania przeżyć poprzez nawiązanie kontaktu z ludźmi, którzy doświadczają podobnych myśli i uczuć. Jest to szczególnie cenne dla pacjentów przekonanych o tym, że z powodu swoich trudności są "gorsi" albo nie zasługują na akceptację. Widząc podobne problemy u innych osób, których sami nie uważają za gorsze, a które akceptują, są bardziej skłonni przyjmować postawy bardziej zorientowane na rozwiązanie swoich trudności.

Kolejną być może oczywistą, niemniej jednak istotną korzyścią jest wsparcie otrzymywane od innych członków grupy i zachęta do podejmowania wysiłku i zaangażowania na rzecz zmiany.

Ponadto jak wiadomo uczenie zachodzi nie tylko na podstawie naszych własnych doświadczeń, ale również obserwowanych, a nawet przekazywanych doświadczeń innych osób. Taki sposób uczenia się jest nazywany modelowaniem i dużo łatwiej może zachodzić w grupie, w której modelami dla pacjenta mogą być inni członkowie grupy niż w terapii indywidualnej, w której trzeba

Co ważne w podejściu poznawczo-behawioralnym grupa ułatwia ekspozycje w ramach sesji, ponieważ członkowie grupy mogą być pomocni w odgrywaniu ról lub też pełnić role słuchaczy. Pomagają w podważaniu zniekształconego myślenia podczas restrukturyzacji poznawczej. W wielu przypadkach informacje od członków grupy mogą mieć silniejsze oddziaływanie i być bardziej wiarygodne niż informacje zwrotne od terapeuty. Udział w grupie buduje i wzmacnia nadzieję na to, że pozytywna zmiana może nadejść, kirdy obserwujemy, gdy ktoś z podobnymi problemami osiąga poprawę.

Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Podążaj za nami
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square