Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego


W ramach obchodów Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego proponujemy udział w bezpłatnych konsultacjach u specjalistów pracujących w naszym ośrodku. Do udziału w konsultacjach zapraszamy wszystkie osoby, które doświadczają trudności emocjonalnych, kłopotów w związkach albo niepokoi ich samopoczucie lub zachowanie ich podopiecznych. Bezpłatne konsultacje są skierowane do osób dorosłych, młodzieży dzieci oraz par. Mogą z nich korzystać osoby, które nie są obecnie objęte pomocą psychologiczną. Konsultacje będą prowadzone w dniach od 10-14 października bieżącego roku, w ustalonych wcześniej indywidualnie godzinach. Na konsultacje można zgłaszać się na adres email: rejestracja@terapia-poznawcza.pl.

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego został ustanowiony w 1992 roku przez Światową Federację Zdrowia Psychicznego w celu rozpowszechniania wiedzy na temat zdrowia psychicznego, szerzenia świadomości na temat problematyki chorób i zaburzeń psychicznych oraz zachęcania do podjęcia działań na rzecz zdrowia psychicznego.

Badania na epidemiologią zaburzeń psychicznych na świecie wskazują, że ponad 17% osób jest dotkniętych rożnego rodzaju zaburzeniami, a prawie 30% doświadczyło epizodu jakiegoś zaburzenia w ciągu życia (Steel, Marnane, Iranpour, Chey, Jackson, Patel, & Silove, 2014). Z kolei dane z raportu Epidemiologia Zaburzeń Psychiatrycznych i Dostępność Psychiatrycznej Opieki Zdrowotnej z lat 2009-2012 wykazują, iż 23% Polaków doświadczyło przynajmniej jednego zaburzenia psychicznego w ciągu życia (cytowane badania tutaj).

Przytoczone wyniki badań pokazują powszechność zaburzeń psychicznych, które nieleczone prowadzą często do znacznego upośledzenia funkcjonowania oraz poważnych komplikacji zdrowotnych. Tym istotniejsze i potrzebne wydaje się promowanie korzystania z pomocy psychologicznej i psychiatrycznej do czego przy okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego się przyłączamy.

Literatura cytowana:

Steel, Z., Marnane, C., Iranpour, C., Chey, T., Jackson, J. W., Patel, V., & Silove, D. (2014). The global prevalence of common mental disorders: a systematic review and meta-analysis 1980–2013. International journal of epidemiology, 38.

Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Podążaj za nami
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square