Dzień 6 z 22. Wstęp do przedłużonej ekspozycji – przetwarzanie emocjonalne

Przedłużona ekspozycja jest jednym z modeli leczenia PTSD. Według autorki tego podejścia, Edny Foa, głównym objawem stresu pourazowego jest lęk.

Zgodnie z teorią przetwarzania emocjonalnego lęk jest częścią naszej pamięci, jest w niej zapisany. Stanowi jednocześnie program, który ma zapewnić ochronę jednostce. Program ten zawiera reprezentację bodźca lękowego i reakcji lękowej oraz znaczenie przypisane bodźcowi i reakcji. W przypadku lęku przed wężami program wygląda tak: bodźcem lękowym jest wąż, na którego widok (lub wyobrażenie) uruchamia się reakcja np. zaczyna nam szybciej bić serce. W myślach pojawia się jednocześnie znaczenie jakie człowiek wiąże z obrazem węża(czyli bodźca lekowego) - „węże są groźne”- oraz znaczenie nadawane reakcji lękowej - „jeżeli szybko bije mi serce to znaczy, że się boję”. To w dalszej konsekwencji może prowadzić do ucieczki z miejsca, gdzie zauważyliśmy węża, co może uchronić nas przed zranieniem lub śmiercią.

Program ten działa prawidłowo wówczas, gdy zagrożenie jest realne jak np.: napotkanie węża na swojej drodze. Jeżeli jednak rozpoznajemy zagrożenie, które nie jest realne tylko boimy się wyobrażenia lub czegoś co może, ale nie musi się wydarzyć, to w takim przypadku program ochronny jest uruchamiany niepotrzebnie. Można powiedzieć, że mózg dostaje informacje, że znajdujemy się w sytuacji, której może wydarzyć się coś strasznego, podczas gdy takiego zagrożenia nie ma. W takiej sytuacji należy dodać adekwatne informacje na temat tego na ile prawdziwe jest niebezpieczeństwo. Można to uzyskać jedynie poprzez uruchomienie lęku, czyli wtedy kiedy program ochrony jest aktywny. Dzieje się to przez stopniowe konfrontowanie się z zagrożeniem w bezpiecznych warunkach na czym właśnie polega ekspozycja. Konfrontując się z sytuacją, w której czujemy lęk i przekonując się, że nie wydarzyło się nic strasznego, na nowo oceniamy realność zagrożenia i jesteśmy w stanie doprowadzić do spadku lęku. Działa to jak swoista szczepiona na lęk. Stosując małe dawki lęku, uodporniamy się na niego.

Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Podążaj za nami
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square