Dzień 8 z 22. Terapia PTSD metodą przedłużonej ekspozycji.

Metoda ta oparta jest na opisanym w we wcześniejszym wpisie modelu przetwarzania emocjonalnego. Model ten zakłada, że konfrontacja z bodźcami i wspomnieniami związanymi z traumą będzie terapeutyczna, ponieważ doprowadzi do podważenia aktywowanych przez traumę przekonań dotyczących zagrożenia (niebezpieczeństwo czyha na każdym kroku) oraz możliwości poradzenia sobie (jestem bezradny, jeśli zdarzy się coś złego, nie radzę sobie ze swoimi emocjami).

Z tego powodu sesje terapeutyczne skupione są na eksponowaniu pacjenta na wspomnienia związane z traumą oraz eliminowaniu unikania miejsc i sytuacji kojarzonych z traumatycznym przeżyciem. Terapeuta stara się zapewnić bezpieczeństwo pacjentowi poprzez zbudowanie właściwej relacji i wyrażanie zrozumienia dla lęku pacjenta, a także przez nauczenie metody relaksacyjnej, która pomaga modulować objawy lęku po ekspozycji (alternatywna metoda radzenia sobie ze stresem w stosunku do unikania). W czasie kolejnych sesji terapeuta zachęca do odtwarzania przez pacjenta wspomnień związanych z traumatycznym zdarzeniem, które są nagrywane. Istotne jest to, że w miarę trwania terapii pacjent odtwarza coraz bardziej szczegółowo zdarzenie koncentrując się na najbardziej stresujących momentach. Po zakończeniu ekspozycji omawiane są myśli i odczucia związane ze wspomnieniami. Zadaniem pacjenta pomiędzy spotkaniami jest odtwarzanie nagranych wspomnień i eliminowanie unikania bodźców (miejsc i sytuacji) związanych z traumą.

Terapia ta jest skuteczną metodą leczenia zaburzenia stresowego pourazowego jest jednak obciążona ryzykiem związanym z przejściowym nasileniem dystresu w początkowych etapach pracy ze względu na eliminację unikania. Jak wskazują badania nie ma to jednak wpływu na skuteczność tej metody. Tutaj można obejrzeć film dotyczący tej metody opublikowany przez amerykańskie Narodowe Centrum ds. PTSD: kliknij.

Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Podążaj za nami
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square