Dzień 13 z 22. Leczenie PTSD za pomocą Terapii Akceptacji i Zaangażowania (Acceptance and Commitment Therapy - ACT)

November 6, 2016

Terapia Akceptacji i Zaangażowania wyróżnia się spośród innych terapii poznawczo-behawioralnych postawieniem nacisku na akceptowanie emocji i dążeniem do zaangażowania pacjenta  w realizowanie jego własnych wartości. Zgodnie z modelem akceptacji i zaangażowania mechanizmem, który w największym stopniu prowadzi do występowania patologii jest walka z wewnętrznymi doświadczeniami,  która prowadzi do nadmiernego ich kontrolowania i w efekcie podtrzymuje dyskomfort, jednocześnie uniemożliwiając podejmowanie wartościowych aktywności.

 

Środki, które według ACT mają prowadzić do wyleczenia to: akceptacja, wybór i podejmowanie działań.  Akceptacja polegać ma na rezygnacji z walki z wewnętrznymi doświadczeniami i pozwoleniu im, żeby po prostu były. Wybór jest aktem wskazania własnych wartości i kierunku życia zgodnym z nimi. Ostatnim czynnikiem jest podjęcie działań, które będą zgodne ze wspominanymi wartościami i kierunkiem życia.

 

Dlatego w trakcie terapii pacjent z PTSD będzie uczony sposobów akceptowania uczuć, „oddzielania” się od własnych myśli w celu neutralnego ich obserwowania, kontaktu z chwilą obecną oraz oceniania (wartościowania), które rzeczy są ważne na drodze do dążenia do życia jakiego by chciał. W tym celu wykorzystywane są m.in. takie techniki jak metafory, ekspozycje wyobrażeniowe i ćwiczenia uważności.

 

 

 

Please reload

Wyróżnione posty

Psychoterapia poznawczo-behawioralna (CBT)

March 31, 2016

1/1
Please reload

Ostatnie posty

December 2, 2017

November 21, 2017

February 1, 2017

Please reload

Archiwum
Please reload

Wyszukaj wg tagów