Dzień 13 z 22. Leczenie PTSD za pomocą Terapii Akceptacji i Zaangażowania (Acceptance and Commitment

Terapia Akceptacji i Zaangażowania wyróżnia się spośród innych terapii poznawczo-behawioralnych postawieniem nacisku na akceptowanie emocji i dążeniem do zaangażowania pacjenta w realizowanie jego własnych wartości. Zgodnie z modelem akceptacji i zaangażowania mechanizmem, który w największym stopniu prowadzi do występowania patologii jest walka z wewnętrznymi doświadczeniami, która prowadzi do nadmiernego ich kontrolowania i w efekcie podtrzymuje dyskomfort, jednocześnie uniemożliwiając podejmowanie wartościowych aktywności.

Środki, które według ACT mają prowadzić do wyleczenia to: akceptacja, wybór i podejmowanie działań. Akceptacja polegać ma na rezygnacji z walki z wewnętrznymi doświadczeniami i pozwoleniu im, żeby po prostu były. Wybór jest aktem wskazania własnych wartości i kierunku życia zgodnym z nimi. Ostatnim czynnikiem jest podjęcie działań, które będą zgodne ze wspominanymi wartościami i kierunkiem życia.

Dlatego w trakcie terapii pacjent z PTSD będzie uczony sposobów akceptowania uczuć, „oddzielania” się od własnych myśli w celu neutralnego ich obserwowania, kontaktu z chwilą obecną oraz oceniania (wartościowania), które rzeczy są ważne na drodze do dążenia do życia jakiego by chciał. W tym celu wykorzystywane są m.in. takie techniki jak metafory, ekspozycje wyobrażeniowe i ćwiczenia uważności.

Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Podążaj za nami
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square