Konsekwencje braku asertywności

Wyniki wielu badań wskazują, że asertywność jest istotną umiejętnością, która pomaga w unikaniu lub przezwyciężaniu wielu stresorów życiowych. Wykazano ich związek z poziomem odczuwanego przez nas stresu, tendencji do obniżonego nastroju, napięcia, przeżywanego lęku, szczególnie w sytuacjach interakcji z innymi osobami i kiedy jesteśmy wystawieni na ocenę.

Brak umiejętności otwartego mówienia o tym co czujemy, myślimy, co w danym momencie jest nam potrzebne niesie często ze sobą niepożądane konsekwencje. Zgadzamy się na rozwiązania, na które nie mieliśmy ochoty, przyjmujemy niechciane zadania, nie potrafimy załatwić ważnych dla nas spraw. Często w związku z tym odczuwamy frustracje i złość na siebie, ale też na innych. Mocniej przeżywamy urazę i poczucie niesprawiedliwości. Tkwimy w niezdrowych i niewygodnych dla na relacjach. Towarzyszyć temu może poczucie braku kontroli nad własnym życiem i obniżona samoocena.

Osoby, które są asertywne lepiej radzą sobie z lękiem, są mniej narażone na stany obniżonego nastroju a w konsekwencji depresję, ogólnie skuteczniej funkcjonują.

Przeczytaj poniższe twierdzenia i zastanów się z iloma z nich możesz się zgodzić? Których umiejętności jeszcze nie posiadasz, a które wymagają jeszcze treningu?

Linehan M. (1979). Structured Cognitive-Behavioral Treatment of assertion problems. W: Hollon, S. D., & Kendall, P. C., Cognitive-behavioral Interventions: Theory, Research, and Procedures (s. 205-240). Londyn: Academic Press.

Rapee, R. M., & Heimberg, R. G. (1997). A cognitive-behavioral model of anxiety in social phobia. Behaviour research and therapy, 35(8), 741-756.

Warrington S. (2015). An evaluation of behavioral skills training to teach assertiveness skills to college students.

Tomaka, J., Palacios, R., Schneider, K. T., Colotla, M., Concha, J. B., & Herrald, M. M.

(1999). Assertiveness predicts threat and challenge reactions to potential stress

among women. Journal of Personality and Social Psychology, 76, 1008-1021.

Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Podążaj za nami
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square