Czym różni się strach od lęku?

Strach jest powszechną emocją, która towarzyszy człowiekowi praktycznie od zawsze. Prawdopodobnie jest jednym z czynników, które umożliwiły naszemu gatunkowi przetrwanie. Jest sygnałem, że spostrzegamy zagrożenie i powinniśmy podjąć działanie, które pomoże nam sobie z tym zagrożeniem poradzić. Co istotne w przypadku strachu, wspomniane zagrożenie jest realne, czynnik, który wywołał strach (np. dzikie zwierzę rzuca się na nas, napastnik nas atakuje, mamy wypadek samochodowy itp.) jest obecne i „tu i teraz” stoimy z nim twarzą w twarz.


Żeby zwiększyć naszą skuteczność w uniknięciu lub pokonaniu zagrożenia w naszym ciele uruchamiana jest automatyczna reakcja fizjologiczna. Pod wpływem sygnału płynącego z mózgu nadnercza zaczynają wytwarzać tzw. hormony stresu, między innymi adrenalinę. Pod jej wpływem nasz organizm „przyspiesza”, serce bije mocnej, wzrasta ciśnienie krwi, napinają się mięśnie. Wszystko po to, aby w jak najszybszym czasie uzyskać gotowość do „walki albo ucieczki”. Kiedy zagrożenie minie organizm uspokaja się i odczuwamy zmęczenie. Jest to bardzo przystosowawcza, naturalna reakcja, która pomyślana jest po to, by ratować nasze życie w sytuacjach prawdziwego zagrożenia.


Lęk, podobnie jak strach jest naturalną emocją, którą doświadcza każdy. Zasadniczo różni się od strachu tym, że bodziec, który interpretujemy jako zagrażający nie musi być aktualnie obecny. Antycypujemy niebezpieczeństwo. Lęk pojawia się na myśl, lub wspomnienie o tym co uważamy za niebezpieczne, lub kiedy odczuwamy napięcie w ciele. Jest to tak zwana sytuacja „fałszywego alarmu”, nie ma faktycznego zagrożenia jednak nasze przekonania na temat jego prawdopodobieństwa jest tak silne, że organizm reaguje, uwalniana jest adrenalina aby przygotować nas do walki lub ucieczki.

Kluczowe w pojawieniu się uczucia lęku jest nasze przekonanie, nasza wiara w to, że może spotkać nas coś niebezpiecznego. Dlatego lęk podobnie jak strach spełnia bardzo ważną, adaptacyjną funkcję w naszym życiu. Dzięki temu, że potrafimy przewidzieć zagrożenie nie angażujemy się i unikamy niebezpiecznych sytuacji, miejsc, osób, zwierząt itp.


Każda reakcja lękowa składa się z następujących elementów:

Poznawczy: myśli, interpretacje, uwaga, pamięć

Emocjonalny: emocje

Behawioralny: zachowanie

Fizjologiczny: autonomiczna reakcja organizmu


Naturalna reakcja lękowa zamienia się w reakcję problemową, kiedy lęk jest zbyt intensywny lub trwa nieprzerwanie przez długi okres czasu wywołując tzw. chroniczny stres. Wtedy może stać się przyczyną subiektywnie odczuwanego cierpienia psychicznego.

W zaburzeniach lękowych istotną rolę spełnia fakt, że nasze wyobrażenie i przekonanie na temat potencjalnego zagrożenia może nie być zgodne z rzeczywistą sytuacją. Osoby , u których lęk powoduje cierpienie często mylnie interpretują i przeceniają niebezpieczeństwo. W terapii poznawczo-behawioralnej lęku praca nad zmianą takich właśnie przekonań jest bardzo ważnym elementem leczenia.

Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Podążaj za nami
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square