Supresja myśli

Supresja myśli to strategia, którą stosujemy kiedy staramy się usunąć z naszego umysłu jakąś myśl. Najczęściej dotyczy to myśli negatywnych lub niechcianych, które powodują odczuwanie przez nas trudnych do zniesienia emocji. Często również pod wpływem tych myśli angażujemy się w martwienie się lub ruminacje, które podtrzymują nieprzyjemny nastrój. Z tego powodu nie chcemy ich jeszcze bardziej.

Właśnie dlatego często wkładamy dużo wysiłku, żeby pozbyć się tych myśli. Staramy się aktywnie „o nich nie myśleć”, „myśleć o czymś innym”, mówimy sobie „stop”, „nie myśl”, odwracamy uwagę, staramy się zająć czymś innym.

Klasycznym ćwiczeniem obrazującym działanie tej strategii jest doświadczenie z wyobrażaniem sobie niedźwiedzia polarnego. Zatem, wyobraź sobie teraz niedźwiedzia polarnego, zobacz dokładnie jak wygląda i co robi. A teraz, kiedy masz jego obraz w swoim umyśle postaraj się o nim nie myśleć. Za wszelką cenę usuń jego wizję ze swojej głowy. Nie wolno Ci myśleć o polarnym niedźwiedziu. Cokolwiek będziesz teraz robić, nie myśl o niedźwiedziu polarnym przez następne kilka minut.

Niestety, supresja myśli jest strategią nieskuteczną. Co więcej eksperymenty przeprowadzone w badaniach dowiodły, że próby pozbycia się myśli wywołują skutek dokładnie odwrotny. Tłumiona myśl nie tylko powraca, ale powraca ze wzmożoną siłą. Dzieje się tak dlatego, że nie można wyeliminować myśli, która znajduje się w umyśle. Myśli automatyczne pojawiają się i będą się pojawiać spontanicznie. Dodatkowo nie można „wymazać pamięci”. Aktywne próby podejmowane w celu usunięcia myśli powodują jedynie tyle, że zaczynamy się mocniej na tej myśli koncentrować. Musimy zwrócić na tę myśl naszą uwagę, odnaleźć ją, a następnie zaangażować różne techniki i wysiłek aby „coś z nią zrobić”. Co więcej tworzy się przekonanie, że musimy tę niebezpieczną myśl dobrze zapamiętać i być czujnym na wypadek jej ponownego pojawienia się. W efekcie osiągamy to, że dla naszego umysłu myśl ta staje się „wyjątkowo” ważna. Nie może być inaczej, skoro poświęciliśmy jej tyle zasobów i energii.

Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Podążaj za nami
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square